Ayağımın tozuyla size Bükreş gezi rehberi hazırladım. Hafta sonu kız kardeşimin kariyerinde ki son turnuva maçlarını oynayacağı Romanya’nın başkenti Bükreş’e gittim.

Hava beklediğimden daha sıcaktı ve Bükreş beni çok şaşırttı. Daha küçük bir yer beklerken, yeşiller içinde, modern,tarihi yapısı, gece eğlence kültürü ve güzel parklarıyla Bükreş gönlümü fethetti.

Bükreş / Yoldayım Çünkü

Ben Bükreş’e Viyana’dan uçtum ama Türk Hava Yolları’nın Bükreş’e günde iki uçağı mevcut. Hemen fiyatlara göz atiyim derseniz link burada.

Bükreş çok büyük bir şehir olduğu için kalacak yer alternatifi de bir hali geniş. Biz airbnb den ev kiraladık çünkü fiyatlar otel-yer karşılaşmasına göre daha ucuza geliyordu. Fakat otellerde kalmak istersenizde old town a yakın yerlerde kalmanızı tavsiye ederim. Airbnb’den evlere göz atmak isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Havaalanın’dan şehire gitmeniz için iki yol var. Şehir merkezine direk götüren otobüsler ki yarım saatte bir otobüs var ve fiyatı 10 Lei (Romanya para birimi) ama taksiyle gitmek isterseniz ki kesinlikle tavsiye etmiyorum. Birincisi çok pahalıya götürüyorlar, bazıları taksi metreyi açmadan direk fiyat teklif ediyor. Ama illa taksiye bineceğim diyorsanız da taksi metrenin açık olduğundan emin olun. Şehirde Uber’in çok yaygın olduğunu ve taksiden ucuz olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Biz çoğunlukla metro kullandık fakat gece 23:00 den sonra metro olmadığı için uber ile ulaşım kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Metro her şehirde olduğu gibi Bükreş’te de en kolay ve en ucuz ulaşım yolu. Tavsiyem 20 Lei’ye 10 binişlik kart almanız emin olun bundan daha fazla sayıda metro kullanacaksınız. Dilerseniz şehir merkezinin çoğu noktasında bulunan, bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar mevcut.

Bükreş’te Nereli Gezelim, Nerelerde Yiyelim?

Öncelikle belirtmeliyim ki mayıs ayı olmasına rağmen sıcaklık derecesi 32 dereceye kadar yükselebilir, saatlerce yürüyeceğinizi düşünürsek ona göre kıyafetler almayı ve bol su içmeyi unutmayın.

Bükreş Atatürk Büstü / Yoldayım Çünkü

– Mustafa Kemal Atatürk Meydanı ve Atatürk Büstü

İlk görmeye ve gurur duyarak fotoğraf çektireceğiniz yer Mustafa Kemal Atatürk Meydanı olmalı. Old town a çok yakın bir mesafede bu yüzden yürüyüşünüze bu meydandan başlayabilir, Atatürk büstü ile fotoğraf çektirebilirsiniz.  Adresi buradaki linke bırakıyorum fakat Ramada ote’in hemen yanında yer aldığı için kime sorarsanız gösterir.

Büst üzerinde Türkçe ve Romence olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu” ve “Yurtta Barış, Cihanda Barış” yazıyor. Büst, Ramada Majestic oteli tarafından yaptırılmış. Bakımı ve temizliği ise yine onlar tarafından yapılıyor. 10 Kaım ve  Milli Bayramlarımızda büstün etrafının çiçeklerle bezendiğini de yine otel resepsiyonundan öğreniyoruz.

 

Bükreş / Yoldayım Çünkü

Photo by Selim Güneş

-Lipscani

Mustafa Kemal Atatürk Meydanı’na da çok yakın olan Old Town (eski şehir) yani Liscani 15. yüzyıl başlarında nam-ı diğer Kont Drakula öncülüğünde kurulmuş. Bu bölge sayısız sokaktan oluşuyor, dilediğiniz kadarını gezebilirsiniz. Gece kulüpleri de aynı zamanda bu bölgede. Hediyelik eşya dükkanları, her ülkenin mutfağından birşeyler yiyebileceğiniz restaurant ve cafeleriyle, canlı müzik mekanları ve barlarıyla çok eğlenceli bir bölge. 3 gün boyunca buraya çok defa geleceksiniz o yüzden bir günde her sokağı gezmek için kendinizi yormayın.

Bükreş / Yoldayım Çünkü-Devrim Meydanı

Biz  5 saatimizi yürüyüş ve tarihi binaları görmek için ayırdık. Old Town’dan Bükreş Parlamento Saray yaklaşık 2,5 kilometre diğer Tarihi kiliseleri ve binaları görmek isterseniz de bu mesafe 5 kilometreye kadar çıkabilir. Ama hava o kadar güzel ki aralarda farklı yerlerde serinletici bir şeyler içerek vaktin nasıl geçtiğini anlamadan mutlu mesut yürüyoruz 5 saat.  Yolunuzun üstünde önce adını 1989 devriminden almış Devrim Meydanı’na ulaşacaksınız. Bu meydanda bulunan Ulusal Sanat Müzesi’de görmeniz gereken yerler arasında. Orta çağa ve modern döneme ait Romen sanat eserlerinin sergilendiği müze 1948 yılında açılmış ve daha önce Kraliyet Sarayı olarak kullanılıyormuş. . Açılış saatleri ve giriş ücret bilgisi için müzenin resmi İnternet sitesine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

-Park Izvor ve Parlamento Sarayı

Devrim meydanını gezmeyi bitirdikten Park Izvor’a biraz dinlenmek için uğrayabilir aynı zamanda parkın içinden yürüyerek Parlamento Sarayı‘na ulaşabilirsiniz. Dünyadaki benzer yapılar gibi Bükreş’te de hikaye değişmiyor. Yapımı için onlarca dini yapı ve yerleşim yeri yıkılan saray, diktatör Nikolay Çavuşesku tarafından yaptırılmış. En ilginç ayrıntı ise inşa sürecinde 700 mimarın çalıştığı bina dünyanın en büyük, en pahalı ve en ağır sivil yönetim binası olarak kayıtlara geçmiş. Sarayı gezmek isterseniz 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bükreş / Yoldayım Çünkü

-King Michael I Park

Bükreş’e kadar geldiyseniz bu şehrin parklarını mutlaka gezmelisiniz. Kral Michael parkına mutlaka bir gününüzü ayırmalısınız. Haritadan bile o kadar güzel görünüyor ki. Bütün parkı yürümek isterseniz 3 saat kadar süreceğini hatırlatmalıyım. Park o kadar güzel ki yemyeşil, yürüyen, koşan insanlar, bisiklet parkurları, her türlü yiyeceği bulabileceğiniz büfeler, restorant  ve barlar ile dolu. Eğer su üstünden vakit geçirmek isterseniz nehrin bazı noktalarından tekne kiralayabilirsiniz. Meraklıları için Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan Hard Rock Cafe‘nin de bu parkın içinde olduğunu hatırlatmalıyım, giderseniz passion fruit mai cai içmeden dönmeyin;)

Bükreş / Yoldayım Çünkü

-Divan Restorant

Akşam yemeği için park yakınlarında bir yer arıyorsanız bir Türk restorantı olan Divan Restorant parka çok yakın bir mesafede ve kesinlikle gitmeye değer. Ben Türk yemeklerine hasret olduğum için ve sahibi kuzenim Bahar’ın arkadaşı olduğu için aile üyelerini ikna edip Divan Restoranta gidiyoruz. Çorbalar,mezeler,salatalar, kebaplar her şey muhteşemdi. Restorantın aynı zamanda nargile,çay ve Türk kahvesi servisi de var. Bazı akşamlar göbek dansı şovları da bu restorant ta gerçekleşiyor.  Rezervasyon ve daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bükreş / Yoldayım Çünkü

-Vacareşti ve Tineretului Park

Tüm bir gününüzü ayırmanız gereken parklardan biri. Maçların oynandığı salon bu parkın içinde olduğu için biz günlerimizi bu parkların içinde geçirdik. Yemyeşil, çok büyük, tertemiz ve onlarca parkı içinde bulunduran bir bölge burası. Bu linke tıklarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Halka Açık Yüzme Havuzu, lunapark, göller, hayvanat bahçesi, restorantlar ve bir çok küçük barı içerisinde barındırıyor. Sabahtan akşama kadar burada vakit geçirseniz yorulma ihtimaliniz yüksek fakat kesinlikle sıkılmayacaksınız.

 

Bükreş / Yoldayım Çünkü

-French Revolution Ateneul Român

Bu bir Fransız Pastanesi ve sadece ekler satıyorlar. Eğer bir ekler delisi iseniz mutlaka ama mutlaka gitmelisiniz. Yediğim en iyi eklerler sıralamasında üst sıralarda yerini aldı. Özellikle karamelli olanı mutlaka denemelisiniz. Ulusal Sanat Müzesine pekte uzak sayılmaz. Eklerlerinizi alıp yürüyüşe devam edebilir veya şehrin her tarafında bulunan parklardan birinde gölgenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bükreş / Yoldayım Çünkü

-Macca Villacrosse Pasajı

Burası genelde sadece Romanya gençliği ve Türk turistlerin sevdiği bir pasaj. Tüm pasaj sadece nargile cafelerden oluşuyor. İçkili olan mekanların hepsinde yiyecek şeyler de mevcut. Eğer nargile sever biriyseniz bu pasaja mutlaka uğramalısınız. Kuzenim nargile içicilerden ve kendisi çok beğendi, onun sözüne güvenerek bende size tavsiye ediyorum.

Eğer gece eğlencesine gitmek isterseniz rotanız old town olmalı gece 23:00 den sonra çoğu bar gece kulübü moduna geçiş yapıyor ve bence kötüsünü bulmak zor, neredeyse her mekanda aynı tarz müzik ve eğlence var. Kız kıza da rahat eğlenip gezebileceğiniz bir şehir olduğunu söylemek isterim.

Bükreş / Yoldayım Çünkü

 

Bu anlatıığım bütün yerlere metro ile ulaşabilirsiniz. Metro ağı uzak yerlere gidiyor fakat iç kısımlara girmediği için 10-15 dakikalık yürüyüşleri hesaba katarak plan yapmanızda fayda var. Biz Vacareşti bölgesine yakın bir bilgede kaldık ve metro ile her yere rahatça gidebildik.

Eğer tekrar gitmek ister misin diye sorarsanız cevabım hayır olur ama mutlaka bir kere de olsa arkadaşlarınızla gelip 3 gün kafa dağıtıp eğlenebileceğiniz bir yer. Hem çok modern hem tarihi hem de ucuz. Hafta sonu tatili için arkadaşlarla kesinlikle tercih edilebilir.

 

 

Bükreş’te asıl bulunma sebebimiz olan kupayı aldığımız gibi bir de canım kardeşim turnuvanın en değerli oyuncusu seçilip, profesyonel spor hayatını noktaladı. Kütahya’dan, İstanbul’dan, Antalya’dan, İtalya’dan ve tabii ki ben Polonya’dan onu yalnız bırakmayan aile fertleri olarak harika bir 3 gün geçirdik. Bu kadar özel olduğun için teşekkürler kardeşim. Her zaman yanındayız!

Mutlu Kalın!!

Bükreş / Yoldayım Çünkü / Gözde Kırdar

 

Diğer seyahat yazılarımı okumak için buraya, benden bir şeyler okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bükreş seyahatinin instagram hikayelerini profilime sabitledim, göz atmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli:)

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.