Anneler günü haftasında hayatıma etki eden kadınları yazmak istedim çünkü bugün olduğum kadını çok seviyorum ve onların etkisi bunda çok fazla. Tanıştığım her kadına minnettarım.

Hayatımda çok aşık olduğum 5 erkek var. Babam Yılmaz Kırdar, amcam Tuncer Kırdar, ağabeyim Fatih Kırdar, yeğenim canim Ege Kirdar ve sevgilim Girts Kinasts. Ben bu adamların bana kazandırdığı her duyguya aşığım.

Ama ben hayatımda ki 4 kadına hayranım, çünkü onlar beni bugün olduğum kadın haline getiren en önemli etkenler, bu bir teşekkür yazısı değil. Bu bir ilham yazısı, ilham alin ki sizde birilerinin hayatinda bu kadın olun diye yazılmış bir yazı.

Yoldayım Çünkü

Asiye Kırdar

Annem; 1956 yılında Artvin’de doğmuş. Dört kız kardeşin üç numarasi ve bence en güzeli. Dedem Özel İdare Müdürüymüş bu yüzden çok şehir değiştirmek zorunda kalmışlar, Ananem de mükemmeliyetci, çok titiz ve despot bir ev hanımıymış. Kendisi Şu an hayatta ve 100 yaşında (ve tam bir melek)

Dört kardeşde üniversiteyi bitirip kendi ayakları üzerinde duruyorlar, zaten bilmelisiniz ki Artvin Türkiye’de okur yazarlık seviyesinde birinci sırada.  Artvin’li olmaktan gurur duyuyorum. Annem Türkçe öğretmeni ve bence bu meslek için doğmuş. Ailede üç kuşağa öğretmenlik yapmış bir kadın benim annem. Amcam ona hep “hükümet gibi kadınsın” der. Gerçekten de öyledir. Babamın korktuğu nadir insanlardan. (Biri de benim:)

Öyle zarif,narin, duygulu ve güçlüdür ki. Öğrencileriyle konuşurken onu hayran hayran izlerdim. Onun gibi olmak isteyerek büyüdüm.

İkizlere hamile olduğunu öğrendiğinde pek de mutlu olmamış çünkü ağabeyim on çocuk yaramazlığı seviyesinde bir çocukmuş ve bizimde öyle olacağımızdan korkmuş (şimdi bize sahip olmaktan çok mutlu olduğuna eminim)

Biz doğunca annem öğretmenliğe yedi yıl ara vermiş, bize kendi bakmak istemiş ve hayatı biraz ertelemiş. Ama hiç sosyal olmayı bırakmamış. Kendi yaşıtlarından yedi yıl geç emekli oldu bizim yüzümüzden. Bu şu demek yedi yıl tüm planlarına, kendine, hayatına ara vermek bence bu bir kadının çocukları için yapacağı en büyük fedakarlık. Belki çok zengin bir çocukluk yasamadık ama çok mutlu bir çocukluk yaşadık.

Şimdi annem otuz kişilik arkadaş grubuyla dünyayı geziyor, Norveç’de fiyortlarını  görmeye gitti, Afrika’da bizimle dalgalarla savaştı, İspanya’da tango izledi.

Ve ben onu hala ayni hayranlıkla izliyorum.

Bana her zaman dedi ki  “nasıl mutlu olacaksan öyle yaşa” bu cümle o kadar değerli ki.

Çünkü; simdi nasıl mutluysam öyle yaşıyorum. Böyle bir anne olduğun ve hayatıma olan etkilerin için sana sonsuz şükranlarımla annem!

Yoldayım Çünkü

Mine Kirdar

Yengem; annem kadar yakin annem kadar canim. 1963 yılında Artvin’de doğmuş. Yedi kardeşin en küçüğü, kız meslek lisesini bitirip 17 yaşında en favori amcam ile görücü usulü ile evlenerek ailemize katılmış.

Amcam ile evlendikten sonra da Kütahya’ya yerleşmişler birlikte ve iki erkek annesi olmuş.

Tanıdığım en yardımsever, fedakar, güzel kalpli insanlardan biri.  O anneme, annem O’na yoldaş olmuşlar. Anneme kız kardeş, aileme kötü zamanlarında destek olmuş. Biz  iyi arkadaş olmak ne demek onlardan öğrendik.

Bana güzel kalpli, iyi düşünceli olmayı, herkes için hep iyiyi istemeyi o öğretti ama onun hikayesi başka.

45 yaşından sonra üniversiteyi dışarıdan bitirdi, kendini geliştirmek, yeni şeyler öğrenmek için o kadar çok kitap okurdu ki bende onunla okumak isterdim. Her şeyi konuşabildiğim ender insanlardan biridir de. Bütün hikayelerimi dikkatle dinler, bende onunkileri. Şimdi annemin dünyayı gezdiği en yakın arkadaşı.

Çocukluğum da yazıp çizdiğim her şeyi hatırlıyor ve beni her gördüğünde mutlaka yazmalısın, paylaşmalısın diyerek beni buna zorlayan da kendisidir. Şu anda web-sitem var ve yazıyorsam ona çok şey borçluyum.

Hayat mücadelen, bana kattıkların ve bizi kendi çocukların kadar çok sevdiğin ve hayatıma olan etkilerin için sonsuz şükranlarımla yengem.

Yoldayım Çünkü

Gözde Kırdar Bracceschi

İkiz kız kardeşim; 1985 yılında benden beş dakika sonra doğdu ve bunun ona getirdiği ablalık (ikizlerde sonradan doğan büyüktür)  avantajını bütün hayatı boyunca kullandı. Bana abla oldu, bana her şey oldu.

Anne karnında başlayan maceramız 2007 yılına kadar aynı evde yan yana devam etti. Sonra hayat bizi ayrı ama aslında aynı dünyalara itti.

Sesini gün içinde duymadan yapamayacağım tek insan, çünkü o bana akıl verir, o bana yön verir. Bana sonsuz bir güç verir, onunla başardığım her şeyden sonsuz gurur duyuyorum.  Ben aslında Türkiye’nin en başarılı kadınlarından birinin kardeşiyim bazıları bunun benim için zor olduğunu düşünebilir ama bence bu harika bir şey. Çünkü beni her zaman daha iyi olmak icin zorlayan aslinda bu, istediğim her şeyi gerçekleştirebileceğimin tek kanıtı kendisi. Hayatınız da böyle örnek bir kadın var iken sizin başarısız olmanız mümkün olmaz. Kalbi, yeteneği, hırsı, güzelliği ile onun gibi olmak istediğim insanlardan biri.

Çalışmayı, disiplini, azmi, hırsı ben ondan öğrendim. Hayatın her alanında sadece bana değil bir çok genç kıza örnek oldu.

Benden başka kimse bilmez yardım elinin gittiği kimseyi çünkü o istemez bunun bilinmesini. Hep der ”kendinden eminsen kimsenin ne düşündüğünün önemi yoktur” diye!

Ama en önemlisi kötü günümde ilk yanımda olandır, beni mutlu etmek icin her şeyi yapandır. Kendinden önceye beni koyandır o.

Ve ben onun en çok gülümsemesini seviyorum.

Bize hep “kapıdan girdiğiniz de bile enerji yayıyorsunuz” derler. Biz beraber çok güzeliz o bensiz ben onsuz yapamayız. Gülümsememiz bile değişir beraberken, olduğun kadın ve hayatıma olan etkilerin için sana sonsuz şükranlar kardeşim.

Yoldayım Çünkü

Serra Soylu Kosar

En yakin arkadaşım; 1984 yıllarının son aylarında doğduğu için o bir kaç aylık büyüklük kozunu 19 yıldır kullanıyor. 1999 yılının Ağustos ayında voleybol için İstanbul’a taşındığımızda takımın içinde görüp de dikkatimi çeken tek kızdı, uzun boylu ,güzel saçlı, büyük burunlu sonra anladım ki kan çekmiş o da Karadenizli. O gün bugündur en yakin arkadaşım, sırdaşım.

İyi günümde yanımdadır ama kötü günümde yanımda olan çok az insandan biridir. 2 yaşında ki kızını, binlerce kilometreyi bana destek olmak için tepmiş kisidir Gözde ile birlikte. Eskilerin dediği gibi kötü gün dostunun tanımıdır kendisi.

İstanbul’da 13 yaşında ailemizden uzak olduğumuz günlerde annesi bize anne, babası bize baba, kardeşleri bize kardeş olmuştur. Şimdi onlar benim ikinci ailem ve onlar için her şeyi yapabilirim. Serramı yetiştiren efsane kadın Fatma teyzeme tüm şükranlarımı sunarım o çok özel bir kadın.

Serra’nın böyle bir insan olması da annesinden, öyle güçlü bir kadın ki. Bizi kendi kızlarından ayırmadığın, kızlarını böyle güzel yetiştirdiğin için önce Fatma teyzeme sonsuz şükürler olsun.

Yoldayım Çünkü

Ama Serra’nın bende ki hikayesi başka beraber yıllarca voleybol oynadık, takim kaptanımdı, hala pas atmayı en çok sevdiğim ikinci oyuncu (birinci tabii Gözde) ama üniversite zamanı geldiğinde Amerika’ya gitmeye karar verdi ve hiç İngilizcesi olmadan ve gittiğinde üç ay içinde ana dili gibi İngilizce konuşuyordu. Çünkü o kadar çok çalışıyordu ki bunun için. İstediğin bir şeyi kazanıp ve inanıp başarabileceğini ondan öğrendim. Orada tek başına ailesi arkadaşı olmadan ayakta durdu, çalıştı, parasını kazandı ailesine destek, bana arkadaş oldu.

Gözde ile birlikte hep  Serra gibi bir iş kadını olmanın hayalini kurardık, etekler altına topuklu ayakkabı o dik duruş, kendine güven. Şahane gözükürdü Serra bize, o kadar güzel ve asil ki.

Simdi Türkiye’nin en büyük taşımacılık şirketlerinden birinin ortağı, insanlara iş imkanları sağlıyor ve hala herkese güçlü bir kadın olmayı öğretiyor. Bugün kendi ayaklarımın üzerinde durup, yurt dışında yaşıyorsam senin bana öğrettiklerin sayesinde. Şimdi melek gibi bir kızı var ve öyle güzel bir anne oldu ki. Ona baktıkça annelik hakkında çok şey öğreniyorum. Sana hayranım Serra. Ailen için, bizim için ve kendin için yaptıklarına, hiç bitmeyecek dostluğumuz ve hayatıma olan etkilerin için sana  sonsuz şükranlarımla canım arkadaşım.

Yoldayım Çünkü / Hayatıma Etki Eden Kadınlar

Dilerim

Benim de tek dileğim genç kızlarımızın ve kadınların hayatında böyle ilham alınan bir kadın olmak. Örnek olmak. Dilerim sizin hayatınızda da böyle güçlü kadınlar vardır. Çünkü kadınlar değdikleri her şeyi değiştirebilirler.

Bu kadınlar beni değiştiren bugün ki Özge olmamda en çok etkileri olan kadınlar.

Sizi daha iyi biri yapmayan, sizi mutlu etmeyen her şeyden uzak durun.  Siz güçlüsünüz, güzelsiniz ve mükemmelsiniz. Bunu size her gün hatırlatmayan insanlar var ise çıkartın atın hayatınızdan. Siz kadınsız ve her şeyi başarabilirsiniz.

Mutlu Kalin!

Hayatıma Etki Eden Kadınlar

Seyahat yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Eğer benden daha fazla bir şeyler okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Socrates dergisine yazdığım yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. melike

    çok zorlu yollardan geçip 2011’de takımınızın avrupa şampiyonu olması ve milli takımın avrupa üçüncüsü olmasında en büyük katkılardan birini vererek bana ve çoğu kişiye ilham kaynağı oldunuz bence özge abla. umarım daha da iyilerini görürsünüz. en içten sevgilerimle 🙂

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.