Unesco Vizcaya Köprüsü ve Getxo şehri önce manzarasıyla sizi içine çekecek, sonra evlerin güzelliği size hayaller kurdaracak ve sonra köprüyü görüp şaşıracaksınız, bir şehir nasıl bu kadar huzurlu olabilir onun cevabını arayacaksınız, umarım bulursunuz.

Vizcaya Köprüsü

Ertesi gün Gözde’nin İstanbul uçağı benim Polonya uçağımdan 7 saat kadar erken olduğu için, onu hava alanına bıraktıktan sonra yaptığım araştırmalar sonucu Getxo şehrinde Unesco Dünya listesinde yer alan Vizcaya köprüsünü ziyaret etmeye karar verdim. Şehire ilk girdiğinizde orada zengin ailelerin yaşadıklarını, şato görünümlü evlerden, marinasından ve görkemli Vizcaya köprüsünden anlıyorsunuz. Arabayı park ettikten sonra önce marinaya gidip kahvaltı etmeye karar veriyorum, her taraf yemyeşil parklarla, yürüyüş ve bisiklet yolları, köpek kumsalı ve küçük kafeler ile dolu.

GetxoUnesco Dünya Listesinde ki Vizcaya Köprüsü

Marinadan, Unesco Dünya listesinde ki  Vizcaya köprüsü yürüyüş yolu yaklaşık 4 kilometre ve en güzel manzaraları sunanı. Sahildeki evleri gördükten sonra hissedeciğiniz şey ‘keşke burada yaşıyor olsaydım’ olacak. O kadar huzur verici bir enerjisi var ki eğer giderseniz bana hak vereceksiniz. Sonra; Unesco Vizcaya Köprüsü’nü görüceksiniz ve bu şehire aşık olacaksınız. Vizcaya Köprüsü dünyanın en eski ulaşım için kullanılan köprüsü ve yılda 6 milyon kişi bu köprüyü kullanıyor. Köprünün üzerine çıkıp karşı tarafa gitmek isterseniz, bindiğiniz duraktan iki taraflı bilet alabilir, hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Hatta sevdiklerinize kartpostal bile gönderebilirsiniz.

Getxo

Köprünün üzerine çıktığınızda olay daha enteresan bir hal alıyor, asansör ile yukarı çıkarken göreceğiniz manzara, köprünün siz üzerindeyken sallanması, bütün tarihini ve bugüne gelişini anlatan fotoğraflar ve yazılar. Her anı ile sizi etkileyecek köprülerden biri. Karşıya geçtiğiniz de sahil boyunca çeşitli cafeler veya tapas barları mevcut, istediğinize oturup, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Ben birşeyler yemeden önce hemen karşı tarafı keşfetmeye başlıyorum. Yukarılara doğru çıktığınızda şehri bir diğer açıdan görme şansınız olur ve tabii ki köprüye bakan adam heykelini atlamayın, sizde biraz onunla oturup, kendinizi ve şehri dinleyin. Ve neden Unesco listesine girecek kadar değer olduğunu düşünmeye çalışın.

Vizcaya Köprüsü

Benim gittiğim dönemde köprünün üstende sadece cumartesi günleri yapabileceğiniz bungee jumping ile adrenalini arttırabilirsiniz. Bungee jumping ile ilgili detaylar için bu linke tıklayabilirsiniz.

Eğer benden daha çok vaktiniz var ise  buraya tıklayarak görülecek yerler ve etrafı hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Ben havaalanına gitmek için erken ayrılmalıyım fakat burada Getxo’da tanıştığım yerlilerden öğrendiğime göre Unesco listesinde ki Vizcaya Köprüsü’nü mutlaka gece de görmelisiniz dediler. O yüzden eğer sizin vaktiniz var ise mutlaka gece manzarasını da görün.

Vizcaya Köprüsü

Getxo Nerede Yemek Yenir?

Eğer yemek yerken manzarayı da biraz yukarıdan seyredelim derseniz tek önerim ‘Nauticos’ Adres: Portugalete, Portugalete. Buranın manzarasına ve yemeklerine bayılacaksınız. Getxo’ya gelmeye kesinlikle değer. Eğer dönme vaktiniz geldi ise köprüden bu tarafa geçtiğiniz durağa giderek biletinizi gösteriyorsunuz ve gondola binerek karşıya yavaş ve huzurlu bir şekilde dönüyorsunuz.

Umarım hissettiklerimi bu yazıyla fotoğraflar ile sizlere aktarabilmişimdir. Eğer İspanya ile ilgili herhangi bir önyargınız var ise hemen kenara bırakın ve planlar yapmaya başlayın. Unutmayın mutlu olmak için yola çıkıyoruz.

Mutlu Kalın.

 

İspanya Kuzey Kıyıları hakkında ki bütün yazıları okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabailirsiniz. .

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.