Yol Müziklerim ; seyahatlerde ve günlük yaşamımda dinlediğim müzikler hakkında sorular geliyordu bende onlardan ilham alarak, bu yazıyı yazdım. Bana özel şarkılar ve onların hikayeleri hakkında yazmak istedim, çünkü ben müziğin iyileştirici gücü olduğuna inananlardanım. Eğer soundcloud müzik listeme erişmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

 

Müziğin sporcuların ve normal insanların günlük yaşam performansını nasıl etkilediği hakkında bir çok araştırma var ama ben kendi vücudum ve kendi beynim hakkında uzunca yıllar düşünüp, araştırdım. (kolay olmadı) Daha çok yabancı müzik dinliyorum ve genelde chill-out dedikleri türden bunca yıllık stresi ancak böyle atabileceğimi düşünüyor olsam gerek:)

Dedekind yaptığı araştırmada yüksek ritimli müziklerin çoğu atlette performans yüksekliğini arttırdığı ve stres seviyesini azalttığını gözlemlemiş.

Benim kendi stres azaltma yöntemim ise daha sakin ve enstrümantal müzikler.Maçlardan önce bile hiç bir zaman fazla yüksek tempolu müzikler dinleyemedim beni daha endişeli bir ruh haline sokarlardı.  Bu yüzdendir ki yollarda da hep bu sakin ve beni huzurlu yapan, hayal kurdurtan müzikleri dinliyorum. İşte onlardan bir kaçı..

 

No Worries – Pogo

Şarkıların veya melodilerin sizi geçmiş anılara götürdüğü bilimsel olarak kanıtlandı fakat bunun için gerçekten bilimsel araştırmalara gerek yoktu diye düşünüyorum. No worries şarkısı beni direk Azerbaycan’ın Quba şehrine götürüyor, orada ki doğayı gördüğümde ki şaşkınlığım aklıma geliyor ve kendime hatırlatıyorum ”hiç bir zaman ön yargılı olma” Teşekkürler Quba..

 

Losing My Religion- R.E.M

Her zaman favorim olacak çünkü 2012 Londra Olimpiyatlarına gittiğimizde Olimpiyat köyünde tanıştığım ve o günden beri arkadaşım olan Ali Traore her zaman bu şarkıyı dinlerdi ve bu şarkıyı dinlemek her zaman bana spor kariyerimin en güzel günleri olan Olimpiyatları ve Londra’yı hatırlatır.

 

Day Dream -Tycho

Bu benim hayaller kurduğum şarkı, ne zaman bir şeyi yapmanın hayalini kursam bu şarkıyı dinlerim çünkü bana ümit verir ve içinde hiç söz olmadan bunu yapar ve sadece bu yüzden çok özeldir. Ayrıca yoga yaparken dinlediğim şarkılardan biridir çünkü ben yoga yaparken bile hayal kurabilirim. Umarım bunu okuyup, dinlemeye karar verir ve benim kadar seversiniz.

 

Take Care – Imany

Polonya’da yaşadığım zamanlar da çok dinlerdim çünkü yalnızlığa iyi geldiğini düşünüyorum. Sanki sana devam etmen için güç verir gibi, Imany’nin sesi kalbe işliyor, hayat boyu müzik listenize girecek kadar güzel.

 

One Love- Bob Marley

Kim Bob Marley’i sevmez ki? Hayata, insanlara, doğaya bakışı.. Örnek alınası insanlardan biri.. Ben aşka inanıyorum sadece karşı cinse karşı değil tüm insanlara,hayvanlara, dünya üzerindeki tüm varlıklara ve herkes bilmeli ki eğer aşkı öğrenebilirsek çok daha huzurlu,mutlu ve sağlıklı bir hayat sürebiliriz. Bu güne kadar aşık olduğum her şeye minnettarım.

 

YOL

Eğer yalnız yolculuk yapıyorsam bu Türkçe şarkıları bağıra bağıra söylerim. Bunun bir çeşit terapi olduğunu düşünen bir tek ben olamam herhalde.. Eğer sizin de böyle şarkılarınız var ise lütfen yorumlara yazın, paylaşmak güzeldir..

 

Korkarak Yaşıyorsan- Şebnem Ferah

Şebnem Ferah  benim için farklı bir yerde, yaşadığı hayat, acılar, bunları şarkılarına yansıtması ama en önemlisi de bu şarkıda verdiği cesaret umarım herkes bu şarkıdan alması gerekeni alır. Şebnem Ferah’ın dediği gibi;

 

Denizleri seviyorsan

Dalgaları da seveceksin

Sevilmek istiyorsan

Önce sevmeyi bileceksin

Uçmayı seviyorsan

Düşmeyi de bileceksin

Korkarak yaşıyorsan

Yalnızca hayatı seyredersin!

 

Arı Maya – Birsen Tezer

Birsen Tezer çünkü sesi beni sakinleştiriyor ve bu şarkıda benim söylemek istediğim ama doğru kelimeleri bulamadığım hislerimin özetini yapıyor!

 

Neden kaçmak?

Nereye koşmak?

Duramamak, ah içten..

 

Kupa Kızı ve Sinek Valesi- Teoman

Bu şarkıyı çok seviyorum çünkü bana genç milli takım günlerimizi hatırlatıyor, voleybolu sadece iş olarak değil çok sevdiğimiz için oynadığımız günler, amatör olduğumuz, en yakın arkadaşlıkları kurduğumuz günleri, hepimiz Teoman’a hayran. Gençlik güzel şey doğrusu;)

 

Fırtına- Yeni Türkü

O kadar kalpten söylerler ki inanırsınız her şeyin daha güzel olacağına, onlar benim kahramanlarımdan biri. İzlanda’ya gidiyorum ben bu şarkıyla, o ıssız yollara, çıplak dağlara. Sonra düşünüyorum iyi ki yollardayım..

 

Bahar- Candan Erçetin

Ah Candan Erçetin her şarkısını ayrı severim, Umurumda Değil 1995 yılında ilk çıktığında hangi küçük kız o klipteki Candan Erçetin’i taklit etmedik ki:)

Ama Bahar şarkısının bende ki yerinin ayrı olmasının sebebi 2011 Şampiyonlar Ligi Altın madalya maçına araba ile  giderken radyo da Bahar şarkısı çalıyordu ve bana öyle güzel bir neşe vermişti ki kazanacağımıza daha çok inanmıştım bir nevi Candan Erçetin benim için şans getirmişti. Onu çok seviyorum ve bu şarkının sözleri kime umut vermez ki?

 

Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum

Yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar

Ayrıca bunun seninle ne ilgisi var

Tabii ki ben böyle olduğum için bahar!

 

Umarım siz de benim kadar seversiniz!

Mutlu Kalın!

Budapeşte / Yoldayım Çünkü / Yol Müziklerim

Seyahatlerim hakkında ki yazıları okumak için buraya, benden bir şeyler okumak için buraya tıklamanız yeterli.

5 Responses

 1. gozde kirdar

  tabiki Sebnem Ferah sil bastan ve Ed Sheeran”in tum sarkilari… yazmaya devam et severek okuyoruz…

  Cevapla
 2. Burak Durmuş

  Abla, benim yerime de gez ve bir kere benim için Annemin Plakları (Çetin Erker) dinle. Eminim iç Dünya’n ile tam örtüşecek. Seviliyorsun 🙂

  Cevapla
 3. Merve aba

  Anemos-Miazis me fotia yı da dinle mutlaka günlerce bu şarkıyı dinleye bilirim.Seninde dediğin gibi bende sakin müzikle motive olanlardanım bu şarkıda öyle.Yolda olanlar gönlümüz sizinle🖤

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.